Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli będziesz nadal z niej korzystać, będzie to równoznaczne z akceptacją wykorzystywania cookies.
Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień, znajdziesz w naszej POLITYKA PRYWATNOŚCI

X
Kobieta niosąca wiaderko pełne jabłek.

Czy spacer po jedzeniu to dobry pomysł?

December 8, 2020

Po jedzeniu nie warto zasiadać przed telewizorem, ani ucinać sobie drzemki. O wiele rozsądniejszym wyborem będzie za to wyjście na spacer lub inna forma lekkiej aktywności fizycznej. Przemawiają za tym liczne argumenty poparte badaniami naukowymi. Oto najciekawsze i najistotniejsze z nich.


Poziom cukru pod kontrolą


Jednym z ważniejszych argumentów przemawiających za poobiednimi spacerami, jest ich pozytywny wpływ na regulowanie poziomu cukru we krwi. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, które chcą uniknąć zachorowania na cukrzycę, jak i osób, które na nią chorują. Wykonywanie aktywności fizycznej po jedzeniu zapobiega gwałtownemu podnoszeniu się poziomu cukru we krwi, co ma znaczące korzyści dla obu z tych grup. Niewielkie badanie przeprowadzone przez profesorów z George Washington University wskazuje na to, że ten efekt może utrzymywać się nawet przez 2 godziny po przechadzce. Z kolei inne badanie przeprowadzone w 2016 wskazuje na to, że krótki spacer po jedzeniu może mieć w tej dziedzinie bardziej pozytywny wpływ niż nawet trzykrotnie dłuższy spacer o innej porze.


Zalety dla serca


Chodzenie od lat wskazywane jest jako jedna z najprostszych czynności, które możemy wykonywać regularnie, aby utrzymać nasze ciśnienie krwi pod kontrolą. Jako szczególnie skuteczne w tym zakresie wskazywane są krótsze, ale częste spacery - na przykład trzy dziesięciominutowe przechadzki dziennie. Ma to oczywiście także pozytywny wpływ na nasze serce, ponieważ sprawniejsze działanie układu krwionośnego zmniejsza ryzyko m.in. zawału. Mimo iż na tę chwilę nie istnieją badania sugerujące, że ten pozytywny efekt jest silniejszy w przypadku przechadzek po jedzeniu, to warto skorelować porę swoich spacerów  z porami, w których spożywamy najważniejsze posiłki. W ten sposób spacery staną się częścią naszych codziennych nawyków i łatwiej będzie nam utrzymać ich regularność.


Lepszy sen


Mimo iż po większym posiłku możemy czuć się senni, zamiast drzemki warto wybrać najpierw spacer. Nawet krótka przechadzka może sprawić, że nasz sen będzie głębszy, a nawet zdrowszy. Podczas aktywności fizycznej wytwarzamy serotoninę, która pozytywnie wpływa na naszą zdolność zasypiania czy odpoczynku. 


Trawienie i metabolizm


Kolejną z ważnych zalet spacerów po jedzeniu jest to, że pozytywnie wpływają one także na trawienie. Ruch stymuluje działanie żołądka oraz jelit co może przyspieszać i ułatwiać ten proces. Co więcej, badania pokazują, że chodzenie po jedzeniu może zmniejszać ryzyko zachorowania na liczne choroby układu trawiennego, w tym wrzody żołądka, zgagę, zaparcia, zespół jelita drażliwego, a nawet raka odbytu.


Warto zwrócić jednak uwagę na to, że bardziej intensywny ruch może mieć efekty odwrotne do zamierzonych. Za szybki marsz może powodować problemy z trawieniem, nudności czy wzdęcia. Z tego względu, spacer po jedzeniu nie powinien być bardzo wymagający i szybki. 


Jak długi powinien być Twój spacer?


Według ekspertów rekomendowana dzienna liczba kroków to 10 tysięcy. Na początek można wyznaczyć sobie jednak mniejszy, bardziej dopasowany do naszych możliwości, cel. Istotne jest jednak bycie konsekwentnym wobec swojego planu. Aby odczuć długoterminowe zalety spacerów, cel musi być realizowany każdego dnia. Pomóc w tym może aplikacja Victor, za pomocą której możesz śledzić swoje postępy. Dzięki niej dowiesz się nie tylko ile kroków pokonałeś, ale także ile kalorii spaliłeś chodząc. Co więcej, Victor jest aplikacją zupełnie darmową! Możesz pobrać ją już teraz na swojego Androida lub na iPhone’a.

Źródła:


1. Shaw E., Farris M., Stone C., Effects of physical activity on colorectal cancer risk among family history and body mass index subgroups: a systematic review and meta-analysis, BMC Cancer, 2018
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5763991/
 


2. Reynolds A., Mann J., Williams S., Venn B., Advice to walk after meals is more effective for lowering postprandial glycaemia in type 2 diabetes mellitus than advice that does not specify timing: a randomised crossover study, Diabetologia, 2016
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27747394/ 


3. DiPietro L., Gribok A., Stevens M., Hamm L., Rumpler W., Three 15-min Bouts of Moderate Postmeal Walking Significantly Improves 24-h Glycemic Control in Older People at Risk for Impaired Glucose Tolerance, Diabetes Care, 2013
https://care.diabetesjournals.org/content/36/10/3262 


5. Park S., Rink L., Wallace J., Accumulation of physical activity: blood pressure reduction between 10-min walking sessions, J Hum Hypertens, 2008
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18463671/ 


Powrót