Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 roku blisko 10 milionów dorosłych Polaków borykało się nadciśnieniem tętniczym. Już wtedy prognozy resortu zdrowia wskazywały na to, że w roku 2035 liczba ta będzie wyższa co najmniej o połowę.
Niestety, bardzo wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń związanych z nadciśnieniem. Bardzo często nie wykazuje ono zauważalnych objawów, więc u dużej części osób odkrywane jest przez przypadek podczas rutynowych badań, lub - co gorsza - w momencie, kiedy doprowadzi już do poważnych powikłań zdrowotnych.
Ciśnienie krwi wyrażane jest jako dwie liczby - ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe to wyższa liczba, podawana jako pierwsza. Wyraża ona ciśnienie wywierane na tętnice przez krew przepychaną przez nie w wyniku skurczu serca. Ciśnienie rozkurczowe pokazuje ciśnienie wywierane przez krew na tętnice pomiędzy takimi skurczami.
Poprawna wartość ciśnienia krwi według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego to mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego.
Nadciśnienie to choroba układu krążenia, w wyniku której ciśnienie stale utrzymuje się powyżej tej ustalonej normy. Długotrwałe nadciśnienie bez leczenia i poważnych zmian w stylu życia może prowadzić poważnych chorób serca, a także innych organów.
Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do podwyższenia ciśnienia krwi. Z jednej strony, nadciśnienie może być uwarunkowane przez nasze predyspozycje dziedziczne. Osoby, w których rodzinach występowało nadciśnienie należą do grupy ryzyka.
Z drugiej strony, na nasze ryzyko zachorowania mają także wpływ nasze codzienne wybory związane z dietą czy aktywnością. Zachorowaniu sprzyja niezdrowa dieta w tym nadmierne spożycie soli, nadużywanie alkoholu czy tytoniu oraz brak aktywności fizycznej, szczególnie jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Długotrwały stres również może znacznie przyczynić się do zwiększenia naszego ryzyka choroby.
Dobra wiadomość jest taka, że zapobiegać nadciśnieniu możemy już poprzez wprowadzenie prostych zmian w naszym stylu życia. Oto kilka najważniejszych elementów, o które powinniśmy w tym celu zadbać:
Obniżenie spożycia soli to jeden z najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie swojego ciśnienie pod kontrolą - tym bardziej, jeśli do tej pory spożywałeś jej za dużo. Zalecana dzienna ilość spożycia soli nie przekracza równowartości połowy jednej łyżeczki. Jest to naprawdę bardzo mało, biorąc pod uwagę także fakt że większość spożywanych przez nas produktów zawiera już sól. Najlepiej jest więc nie dodawać jej już do gotowych posiłków.
Przy doborze diety warto ograniczyć także wysoko przetworzone produkty, takie jak na przykład chipsy czy niektóre słodycze.
Każdy wypalony przez Ciebie papieros podwyższa Twoje ciśnienie krwi na kilka do kilkudziesięciu minut. Jeśli palisz dużo, Twoje ciśnienie może być podwyższone nawet przez dłuższy czas. Rzucenie palenia może skutecznie pomóc Ci w obniżeniu Twojego ciśnienia. Co więcej, niesie ono wiele innych zalet dla Twojego zdrowia.
Warto tutaj wspomnieć również o tym, że osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem zdecydowanie nie powinny palić, ponieważ poważnie zwiększa to u nich ryzyko wylewu i zawału serca.
Nadwaga i wysokie ciśnienie często są ze sobą związane. Szczególnie niebezpieczny w tym przypadku jest tak zwany tłuszcz trzewny, który zbiera się w okolicach brzucha. Badania pokazują, że u osoby z nadwagą zrzucenie już 5 kg może zauważalnie wpłynąć na obniżenie podwyższonego ciśnienia.
Regularne ćwiczenia to ważny element zapobiegania nadciśnieniu. Nawet 30 minut dziennie poświęconych lekkim ćwiczeniom może nam w tym pomóc. Takim ćwiczeniem może być na przykład energiczny spacer. Ważne jest jednak to, aby na spacer wybierać się regularnie. Aby utrzymać tę regularność, warto skorzystać z pomocy Victora. Victor to prosta aplikacja, która pomoże Ci znaleźć motywację do regularnych spacerów. Pokaże Ci, jak dużo przeszedłeś każdego dnia i ile kalorii przy tym spaliłeś. Możesz pobrać go za darmo na swój telefon z Androidem lub na swojego iPhone’a.
Pomiar ciśnienia warto jest wykonywać regularnie. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu, pomiar ciśnienia możesz wykonać za darmo w wielu aptekach. Taki pomiar jest dobrym sposobem na kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Jeśli zauważysz, że Twoje ciśnienie często podczas pomiarów jest na poziomie wyższym niż norma (powyżej 140/90 mm Hg) warto zgłosić się do lekarza.
Jeśli często doświadczasz pozornie nieuzasadnionego bólu głowy, palpitacji serca czy nadmiernej senności to również jest to znak, że czas na wizytę - objawy te mogą być związane z nadciśnieniem.